SGK tarafından yayınlanan MEDULA sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon alınamaması hakkında duyuru - ECZANE HABERLERİ
ECZANE HABERLERİ
Ana Sayfa Haber Ara Eczane Listesi Eczane Dağılım Sıralı Dağıtım Sitene Ekle Reklam Ver İletişim

REKLAM ALANI

Muadil İlaç

EN ÇOK OKUNANLAR

SGK tarafından yayınlanan MEDULA sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon  alınamaması hakkında duyuru

SGK tarafından yayınlanan MEDULA sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon alınamaması hakkında duyuru

Tarih 12 Ağustos 2011, 15:03 Editör

Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü enerji altyapısında bakım ve onarım çalışmaları yapılacağından 13 Ağustos 2011 tarihinde saat 19.00'dan itibaren maksimum 25 saat süre ile Medula Uygulamalarının (Medula Hastane, Medula Eczane, Medula Optik ve Medula Şahıs Ödemeleri ile bu uygulamalarda dış bağlantı kurduğumuz ITS, Doktor Bilgi Bankası, UBB v.s. ) hizmet veremeyecektir.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINDAN

Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü enerji altyapısında bakım ve onarım çalışmaları yapılacağından 13 Ağustos 2011 tarihinde saat 19.00’dan itibaren maksimum 25 saat süre ile Medula  Uygulamalarının  (Medula Hastane, Medula Eczane, Medula Optik ve Medula Şahıs Ödemeleri  ile bu uygulamalarda dış bağlantı kurduğumuz ITS, Doktor Bilgi Bankası, UBB v.s. ) hizmet  veremeyecektir.


Sağlık Uygulama Tebliği’nin  “MEDULA sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon  alınamaması” başlıklı 3.1.3.B maddesinde; “ (1) Kurum Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğü yetkililerince  imzalanacak bir tutanak ile tevsik edilmesi kaydıyla MEDULA sisteminden kaynaklanan arıza nedeniyle  hasta takip numarasının alınamadığı süre zarfında Kurum sağlık yardımlarından yararlanma hakkının  olduğunu yazılı olarak beyan etmek veya belgelemek suretiyle müracaat eden kişilerin sağlık hizmetleri  Kurumca karşılanır. Daha sonra yapılan sorgulama sonucu bu kişilerin müstahak olmadığının tespit  edilmesi halinde, tedaviye ait fatura bedeli ilgili sağlık kurumuna/ kuruluşuna ödenerek gerekli yasal  işlemler Kurumca yürütülür.”


Yine  ayrıca Sağlık Uygulama Tebliği’nin, “Sağlık Kurum ve Kuruluşları Faturalarının  Düzenlenmesi” başlıklı  9.2.1. maddesinde ise “.....Ayrıca kurumdan kaynaklanan sebeplerden dolayı
elektronik ortamda kuruma fatura edilemeyen sağlık hizmet bedellerinin   manuel olarak fatura  edilebileceği” hükmü yer almaktadır.


Bu bağlamda yukarıda belirtilen tarihlerde genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü  bulundukları kişilere sağlık hizmeti sunucularınca (Hastane, Eczane, Optik) sağlık hizmetlerinin  kesintisiz sunulması gerekmektedir.  Kurum mevzuatına uygun olarak sunulan sağlık hizmetlerine ait  tedavi bedelleri öncelikle sistem çalışır hale geldikten sonra MEDULA sistemi üzerinden ancak bunun  mümkün olmaması halinde  Sağlık Uygulama Tebliği’nin  9.2.1. maddesine göre manuel olarak fatura  edilebilecektir.


ECZANELER İÇİN İLAVE AÇIKLAMALAR
 *Kurum sağlık yardımlarından faydalanan kişilerin tedavileri  sonucu düzenlenen reçete muayene  katılım payının (2 TL ve 3 TL) eczane tarafından tahsil edilecektir.
 *Çalışan kişilerden alınacak olan %20 ilaç katılım payı eczane tarafından tahsil edilecektir.
 *Emeklilerden alınacak olan %10 ilaç  katılım payları maaşlara yansıtılarak daha sonra tahsil  edildiğinden eczane tarafından ayrıca tahsil edilmeyecektir.
 *Eşdeğer ilaç uygulaması gereğince oluşabilecek ilaç fiyat farkı eczane tarafından hastadan elden tahsil edilecektir.
 *Reçete tarihi 13 Ağustos 2011 ve 14 Ağustos 2011 olan reçetelerin sisteme kaydında muayene katılım payları sistem tarafından bir sonraki reçete girişine yansıtılacaktır.
 *Hastalara teslim edilen ilaçlara ait karekodlar/ kupürler İTS işlemi  daha sonra  tamamlanmak üzere reçeteye eklenecektir.  
*Reçeteye eklenen karekodların İTS işlemleri mutlak suretle Medula sistemi üzerinden  tamamlanacaktır.
 *Eczaneler tarafında karşılanan reçeteler sistem çalışır hale geldikten sonra MEDULA sistemi  üzerinden Kuruma fatura edilecektir. Ancak Kurum mevzuatına uygun olarak karşılanan reçetelerden  MEDULA sistemine kaydedilemeyenler Sağlık Uygulama Tebliği’nin 9.2.1. maddesine göre Kuruma  manuel olarak fatura edilecektir.
 *MEDULA sistemi üzerinden fatura edilemeyen reçeteler için  Medula Eczane uygulamasından  "Deneme" çıktısı alınacak ve verilen ilaçlara ilişkin karekodlar da Medula Eczane uygulamasında yer  alan "Manuel Reçete Giriş" menüsünden

Bu haber 1399 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SGK HABERLERİ

SGK Basın Açıklaması

SGK Basın Açıklaması Vesanoid 10mg, 100mg kapsül adlı ilaç hakkında

Tek kutu ilaç iptal

Tek kutu ilaç iptal SGK Tarafından Yayımlanan Danıştay Kararı Konulu Duyuru Hakkında

Eczane Haberleri
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi